• שלמה שדה

שליחי רומניה במצעד החיים

Updated: May 20, 2019

כמו בכל שנה, יצאו לפולין קבוצת תלמידים ומורים מבית הספר "לאודה רעות" רומניה, בכדי לקחת חלק ב"מצעד החיים". במצעד השתתפו יותר מעשרת אלפים בני נוער, יחד עם ניצולי שואה ובני משפחותיהם, אשר הגיעו לאושוויץ לחלוק כבוד לאלו שנספו, ולהבדיל - גם לאלו ששרדו מן המחנה הזה. תלמידי בית הספר היהודי הגדול ברומניה, מלווים במורים השליחים ובמנהלת בית-הספר, צעדו יחד ושמעו את ההדרכות מפי מדריכה ישראלית, וכן את הדוברים במצעד. יו"ר ארגון "מצעד החיים", ד"ר שמואל רוזנמן, אמר בפתח הצעדה כי "אנו צועדים בזמן שגל האנטישמיות הולך וגדל ברחבי העולם. האמת היא שהאנטישמיות לא נעלמה מעולם - היא פשוט שכבה, בקושי מוסתרת, מתחת לפני השטח, וממתינה לזמן הנכון להכות שוב".

בזמן שהותם באושוויץ פגשו התלמידים הנרגשים את שגריר ישראל ברומניה מר דוד סרנגה וכן את ראש ממשלת רומניה הגברת ויוריקה דנצ'ילה. על אף שהתלמידים בבית הספר עוסקים בזיכרון השואה במסגרת תכנית הלימודים, היציאה למצעד תיחרט בזיכרונם כחוויה מיוחד ויוצאת דופן. העובדה כי נוער יהודי מכל העולם מתקבץ למצעד החיים, ושבראשו צועדים בעלי תפקידים בכירים ממדינתם (כמו גם ממדינות אחרות) - ממחישה לתלמידים את כובד משקלו של הזיכרון ההיסטורי, ומעוררת אותם לתהליכי חשיבה ועיצוב זהות שאין דומה להם.

המצעד המסורתי עובר לאורך כשלושה קילומטרים מאושוויץ א' לאושוויץ ב' (בירקנאו). לאחר המסע התקיים טקס מרכזי בהשתתפות יו"ר הסוכנות היהודית מר יצחק (בוז'י) הרצוג ונציגים נוספים, וכן הזמר יהודה פוליקר, שהוא עצמו בן להורים ניצולי המחנות. נציגי קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי, מלווים במאמן הקבוצה לשעבר אברהם גרנט, משתתפים במצעד כחלק מהקמפיין נגד אנטישמיות שאותו פתחה הקבוצה.


35 views0 comments