• שלמה שדה

פעמיים מקסיקנו


כמה קסם מיוחד יש בכל יעד של שליחות? שוחחנו עם יניב ומיכל מילגר, מורים שליחים בבית הספר "תרבות" במקסיקו סיטי.


ש: איך הגיע הרעיון לצאת לשליחות הוראה?

ת: בישראל אנחנו גרים במושב מיצר בדרום רמת הגולן. המקום הכי יפה בארץ, בוודאות. הרבה זמן התרוצצה בראשנו המחשבה לצאת לשליחות עד שהחלטנו לנסות להוציא אותה לפועל. יום אחד קבלנו מייל ממנהלת ביה"ס תרבות במקסיקו שבו היא מבקשת לקיים אתנו שיחת סקייפ. שיחת סקייפ למקסיקו בשביל מישהו שחי בגולן זה כמו לדבר עם חייזרים על הירח, אז אתם מתארים לעצמכם את ההתרגשות. המנהלת היקרה שלנו סיפרה לנו על בית הספר ועל החיים במקסיקו והאמת היא שהיא שכנעה אותנו די בקלות שזו הבחירה הנכונה עבורנו. כיום אנחנו כאן בבית ספר "תרבות" במקסיקו סיטי, וברור לנו שהבחירה שלנו היתה הטובה ביותר.


ש: מה מיוחד בבית הספר שלכם?

ת: מה שממחיש יותר מהכל זה האופן שבו בית הספר קיבל אותנו כשהגענו. זה היה מורגש כבר מהימים הראשונים של השליחות, וגם אחרי שנה וחצי אנחנו עדיין לא מוצאים את המילים להודות לבית הספר ואנשיו על הנחיתה הרכה שסדרו לנו. בית הספר "תרבות" במקסיקו סיטי הוא בית ספר ותיק מאוד והוא מהבולטים והמעצבים של הקהילה היהודית במקסיקו. הרבה אנשים בולטים בקהילה ומחוצה לה למדו והתחנכו בו.

גם היום בית הספר "תרבות" נחשב לבית ספר מוביל במקסיקו והוא משלב לימודי עברית, היסטוריה יהודית, תרבות ישראל ותנ"ך לצד פדגוגיה חדשנית ובלתי מתפשרת וזאת מתוך שאיפה לפתח בילדים את זהותם היהודית-ציונית ובמקביל להכשירם למאה הנוכחית ולמאפייניה הייחודיים. החוויה בבית הספר היא מאוד ייחודית, ומהרגע בו נכנסים לבית הספר מרגישים את אהבת ישראל דרך השילוט על הקירות, הקישוטים בכיתות והעברית במסדרונות.


ש: איך נראים חיי היום יום שלכם?

ת: יניב עובד כמחנך כיתה וכמורה לעברית, תורה ותרבות-ישראל של שכבה ו', ומיכל עובדת כמורה לעברית והיא משלבת עברית ויהדות יחד עם תחומים שונים כמו חקלאות, קיימות ומדעים. עופרי, ענבר וגיל נהנים בכיתה א' ובגן וכבר מלהטטים בקלות בשלוש שפות כאילו ידעו אותן תמיד.


ש: מה המפתח לדעתכם להצלחה בשליחות?

ת: אנחנו רוצים לתת טיפ אחד לשליחות טובה שהצליח לנו: ענווה. המתכון לשליחות טובה הוא להבין את מקומך, לכבד את הקיים, להתבונן, לא לשפוט ולא לבקר אלא לעודד ולתמוך גם אם אינך מסכים באופן מלא עם דרך הפעולה. היה צנוע, הבט, התבונן סביבך ולמד! זו הדרך להצלחה.74 views0 comments