יעדי השליחות

מפה_2.png
 

השמה

בשתי מילים: משרד שידוכים.

ובהרחבה: מי שעובר את תהליך המיון במלואו עובר לשלב המיון המסלולי - שלב ההשמה. ככל שהם יודעים זאת מראש, ולאורך רוב שנת הלימודים, בתי הספר ממלאים טופס בקשה לשליחים לקראת השנה הבאה: כמה שליחים נדרשים, לאילו משרות, מהו פרופיל השליח המבוקש, ובאופן כללי יותר - מהו אופיו של בית הספר והפילוסופיה החינוכית שלו.

אנחנו, ביחידה לשליחות הוראה, מעבדים את התמונה (המשתנה כל העת!) של ביקוש לשליחים על-פי דרישות בית הספר, אל מול מאגר המועמדים (שאף הוא הולך ומתפתח ככל שיותר שליחים עוברים את תהליך המיון). ברגע שנמצאת התאמה טובה דיה בין פרופיל מועמד לדרישות בית הספר, נוצרת במערכת הצעת השמה: בית הספר מקבל את קורות החיים והסרטונים שלכם עם המלצה המצביעה על נקודות ההתאמה

איך זה עובד?

קשר ראשוני:

הם מסננים את המידע ומחליטים אם לפנות אליכם

icon9.png

הצעת השמה:

בתי הספר הרלוונטיים מקבלים את המידע שלכם

icon8.png

השלמת מידע:

אתם מעבירים קורות חיים וסרטונים המספרים מי אתם

icon7.png

חתימה:

חותמים על חוזה מוסכם ומתכוננים להכשרה וליציאה

icon12.png

טיוטת חוזה:

תוצע לכם טיוטת חוזה כבסיס למשא ומתן

icon11.png

מיון בית-ספרי:

נציגי בית הספר יראיינו, יצפו בכם בשיעורים וייפנו לממליצים.

icon10.png

1

2

3

4

5

6

 

הכשרה

2סימן קריאה.png

השליחים שלנו משתלבים כמורים מן המניין בתוך מערכת וצוות קיימים בבית הספר אליו הם יוצאים. הכניסה לתפקיד היא מידית ועקומת הלמידה היא תלולה: ללא יום אחד של חסד מצופה מהם לפתוח את שנת הלימודים בדיוק ככל אחד מעמיתיהם המורים המקומיים. הניסיון בתפקידי הוראה בארץ רלוונטי רק בחלקו, שכן מטרות ההוראה, הכלים לניהול כיתה ודפוסי העבודה - שונים. לרוב נדרשים המורים גם ללמד מקצועות שונים מאלו שלימדו בארץ, ולא פעם - גם לגילאים שונים. השלב הראשון בתהליך ההכשרה שלנו נועד לצמצם את הפער ולהביא אתכם ברמת מוכנות גבוהה יותר לפתיחת השנה הראשונה. ההכשרה עוסקת בין השאר בהוראת עברית כשפה שניה, בהיכרות עם יהדות התפוצות, בפדגוגיה חדשנית ובניהול כיתה המותאם לארץ היעד, בהוראת ישראל ויהדות, וכן בהכנות אישיות ומשפחתיות למעבר.
 

ההכשרה ממשיכה גם לאחר היציאה לשליחות ומאפשרת לכם להמשיך ולהתפתח מקצועית ולקבל כלים להוראה ולהצלחה בשליחות. לאורך השנה מתקיימות השתלמויות איזוריות לשליחים, כמו גם קורסים מקוונים ולמידה קהילתית. 
תהליך ההכשרה איננו מגיע לנקודת השלמה, ובוודאי בהתחשב בלוחות הזמנים הקצרצרים של יציאה לשליחות. על השליח מוטל אפוא להמשיך את ההכשרה באמצעות סקרנות ולמידה עצמית, כמו גם באמצעות הכלים והאמצעים שמעמיד לרשותו בית הספר. 

שיגור

חתמתם על חוזה עם בית הספר? מזל טוב! חלק מאי-הוודאות כבר מאחוריכם, ודברים נכנסים למסלול מוגדר. כאשר יש בידינו העתק של חוזה חתום שלכם, וכן את החוזה שנחתם בין בית הספר ובינינו (ונועד להבטיח בין השאר כי זכויותיכם כשליחים תשמרנה) - ניתן להעלות אתכם לדיון בוועדת שליחות. הוועדה מורכבת מנציגים ובעלי תפקידים שונים בהסתדרות הציונית, והיא זו שלמעשה מאשרת את הסטטוס שלכם כשליחי המוסדות הלאומיים. לאחר האישור בוועדה אתם מקבלים מכתב אישור שליחות - אישור אותו תוכלו ותידרשו להציג לגופים השונים (כגון ביטוח לאומי ומשרד החינוך) במסגרת ההכנות שלכם ליציאה. לאחר האישור בוועדה מתחיל גם הטיפול שלנו בהוצאת ויזה שתאפשר לכם לעבוד ולקבל משכורת בארץ היעד. חשוב לציין כי ללא אישור עבודה מתאים ו/או מעמד חוקי ביעד השליחות לא ניתן לצאת לשליחות.

 

הכנות לקראת יציאה

מלבד תהליכי ההכשרה והשילוח, נדרשות הכנות אישיות שלכם לקראת יציאה לשליחות, ועליכם להיות ערוכים לחודשים אינטנסיביים הכוללים התעסקות במגוון רחב של תחומים.

 

באופן כללי אפשר לחלק את ההכנות ל-3 תחומים:
א. פעולות בארץ שנועדו לאפשר לכם להתנתק ולעשות את המעבר לארץ אחרת.  
ב.  פעולות בארץ שתכליתן הפוכה - לאפשר לכם לשמור על רציפות ושליטה
בעניינים בישראל שיישארו רלוונטיים גם במהלך השליחות.  

 ג.  פעולות מקדימות בארץ היעד לפני הגעתכם לשם.
 

אז מה אתם סוגרים מאחוריכם לפני היציאה?
בין השאר צריך לתכנן פרידות משמעותיות מבני משפחה וחברים; לארוז בקפידה
מה שלוקחים, ולאחסן (עוד יותר בקפידה) את מה שמשאירים בארץ;

לבעלי רכב - למכור אותו לא בלחץ של הרגע האחרון, ולבעלי דירה - למצוא שוכר.

עוד יש לוודא דרכונים בתוקף לטווח ארוך, לבצע טיפולים רפואיים חיוניים (כולל שיניים) ולזכור לקחת מסמכים מתאימים כולל פנקסי חיסונים.
 

איך דואגים שמה שצריך לקרות בארץ - אכן יקרה?

ראשית, מומלץ למנות מיופה כוח נוטריוני שיוכל לפעול בשמכם.
בנוסף, יש להסדיר הפניה של דואר והטיפול בו; לוודא רציפות ושמירת זכויות בביטוח לאומי וכן בקרנות הפנסיה והגמל אם יש (בדרך כלל באמצעות הפקדה כעצמאי), ולמורים עם קביעות - לבקש חל״ת כדי להבטיח שמקומכם כמורים במערכת נשמר.

 

מה כדאי לעשות בארץ היעד לפני שטסים בפועל?

ככל שתצליחו לטפל ביותר דברים מראש תוכלו להפחית רמות של אי-וודאות
וגם לחסוך זמן בימים של ההגעה שהם גם ככה עמוסים.

הכי חשוב - מגורים ותחבורה: להבין איפה אתם הולכים לגור ואיך אתם מתניידים.

הדבר הבא - קליטה: איסוף משדה התעופה, תקשורת, ימי היערכות בבית הספר,
מי יהיו אנשי הקשר שלכם ובמי תוכלו להיעזר כדי לפתוח חשבון בנק,
לעשות קניות ראשונות במכולת, להתקין קו טלפון וכדומה.

ובנוסף כמובן - בית הספר: מידע על הכיתות והמקצועות שתלמדו, סדר היום,
לוח אירועים שנתי ומי החונך שיוכל לעזור לכם בחודשים הראשונים.

 

* למידע נוסף הורידו את החוברת *